KUIDAS BEEBIL GAASIVALUSID LEEVENDADA?


Gaasivalud on üks enamlevinud beebiea muresid, mille täpsed põhjused on teadmata. Seedetrakti ebaküpsus, psühholoogilised probleemid või piimavalgu allergia võivad olla gaasivalude tekkepõhjuseks.


Kõige sagedamini esinevad gaasivalud alates lapse teisest elunädalast kuni kolmanda elukuuni – mõnikord ka kauem. Kui Sinu laps nutab lohutamatult, enamjaolt õhtuti ja iga päev enam vähem samal ajal, siis võivad Sinu lapsel esineda gaasivalud. See on tegelikult justkui nõiaring – laps nutab, sest gaasimullikesed kõhus teevad valu ja nuttes ahmib laps omakorda õhku, mille tagajärjel tekib neid gaasimullikesi üha rohkem ja rohkem juurde. Ära unusta ka seda lapse arengu põhiprintsiipi – laps õpib esialgu selgeks tahtliku kehatüve sirutamise ja siis alles painutamise. Seetõttu, ei ole tal endal võimalik ennast gaasivalude korral kerra tõmmata, nii nagu meie seda kõhuvalu puhul teeks. Kehatüve painutamise saab ta selgeks alles siis, kui ta õpib pöörama seljalt kõhule.

Kõige parem ravi gaasivaludes lapse aitamiseks on lähedus, soojus, kehatüve painutusasendi soodustamine ning õrn surve kõhukesele, et aidata gaasimullikestel kehast väljuda. Seega paku oma lapsele palju lähedust – kõht kõhu vastu olemine tekitab mõnusa sooja tunde, mis aitab lapse lihastel lõõgastuda. Rahututel hetkedel on kindlasti abi ka õrnast kussutamisest ja kiigutamisest. Ja loomulikult on suureks abimeheks ka beebimassaaž. Beebimassaaži gaasivalude jaoks võid teha mitu korda päevas – vastavalt vajadusele. Küll aga ei tohiks beebi kõhtu masseerida vahetult pärast toitmist. Kui võimalik, siis püüa hoopis enne toitmist beebi kõhtu masseerida. Kui see ei õnnestu, siis oota vähemalt 30 minutit, et talle beebimassaaži gaasivalude leevendamiseks teha.

Järgnevalt kirjeldan paari beebimassaaži võtet, mis aitavad gaasivalusid leevendada.

Painutus ja kiikumine

1.     Haara lapse säärtest

2.     Painuta lapse jalad

3.     Kiigu painutatud jalgadega lapse paremale ja vasakule küljele


Lainetus

1.     Hoia parema käega lapse jalgu painutuses

2.     Aseta oma vasak käsi risti lapse kõhule

3.     Lükka peopesaga nahavalli edasi ja sõrmeotstega tõmba nahavall tagasi. Sinu käsi on kogu massaaživõtte vältel kontaktis lapse nahaga.Mõnusat harjutamist!
Füsioterapeut Maarja Säde


Tekst: Maarja Säde
Pildid: Andres Selgoja
Eelmine
Vähem mänguasju on rohkem!

2 vastust

Email again:
RPKEelCZFhdJItDz 27. mai 2020
kPOjfRbtG
sqLuKovmzlhdV 27. mai 2020
DYMnbJhL