Meil on Sulle imelihtsad harjutused, mida saad koos oma beebiga teha. Harjutused on kokku pannud meie füsioterapeut Maarja Säde, kellega koos oleme meie tegelusasjad loonud. Maarja toob välja videotes lihtsad võtted, kuidas beebiga koos võimelda. Maarja võimleb beebidega meie Tegelustekil.
 
  • Neljapunktitoetus ehk käpuliasend on üks olulisemaid oskuseid lapse motoorses arengus.
Käpuliasendis liikudes tugevdab laps oma kaela-, õlavöötme-, kehatüve- ning jäsemete lihaseid. Käpuliasendis liikumine mängib rolli ka lülisamba füsioloogiliste struktuuride kujunemisel. Käputades treenib laps koordinatsiooni - selles asendis liikudes töötavad koos parem ja vasak ajupoolkera.

Aseta laps kõhuli alusele. Pane vasak käsi lapse rinnakule, parema käega too lapse parem jalg painutusse. Seejärel kalluta keharaskus lapse paremale küljele ning lase lapsel vasak jalg ise painutusse tuua. Vii keharaskus võrdselt mõlemale kehapoolele ning kiiguta last ette ja taha suunas, et ta saaks keharaskust kanda kord kätele, kord jalgadele.


  • See harjutus sobib hästi beebi kaelalihaste tugevdamiseks. Samuti saad selle harjutusega õpetada oma beebit ka küljele pöörama. Harjutus on sobilik beebidele juba sünnist alates.


  • Kas Sinu beebi tahab ennast tihti “vibusse visata”? Siis võib teda vaevata kehatüve ülesirutus ning Sinu beebi seljalihased võivad olla pinges. Proovi seda lihtsat ja mõnusat harjutust, et leevendada beebi lihaspingeid. Lisaks on see harjutus suurepärane ka seljalt kõhule pööramise treeningu alustamiseks.
 

  • Umbes teiseks elukuuks saavutab Sinu beebi sümmeetrilise kehaasendi. See tähendab seda, et ta suudab oma pead lühiajaliselt keskjoonel hoida. Videost leiad ühe hea ja lihtsa harjutuse, kuidas oma beebi kõige esimest olulist oskust treenida. Liigu mänguasjaga aeglaselt paremale ja vasakule küljele ning proovi lapse tähelepanu hoida lühiajaliselt ka keskjoonel. Meie kõlisev Võlukepp on suurepärane abiline selle vajaliku oskuse treenimiseks.


  • Kõhuli asendis olles treenib beebi oma kaela-, kehatüve- ja õlavöötmelihaseid. Need lihasgrupid on tähtsad oluliste motoorsete oskuste omandamisel nagu seda on pööramine, roomamine, käputamine jne. Kui Sinu beebi ei naudi kõhuli olemist, siis selle harjutuse abil saad kõhutamise beebi jaoks lihtsamaks muuta. Aseta beebi ülakehaga padjale või rätikurullile. Jälgi, et laps toetuks küünarvartele. Näita lapsele keskjoonel huvitavaid mänguasju. Selleks, et beebil oleks veelgi mugavam kõhuli asendis püsida võid õrnalt tema tuharatele surudes teha ringseid liigutusi. Nii liigub lapse puusavööde vastu aluspinda ja sinu lapsel on lihtsam oma kaela- ja seljalihaseid sirutada.


  • Beebid lähevad lähevad tavapäraselt istumisasendisse ühel viisil nendest kahest - läbi külglamangu või läbi käpuliasendi. Videos harjutame istumisasendisse minekut läbi külglamangu.
Aseta üks käsi lapse reiele ning teise käega haara lapse vastaskäest kinni. Keera laps küljele ning suuna teda veidi enda poole, et ta sirutaks maapinnal olevat kätt ning lükkaks ennast ise külgistesse. Seejärel korda harjutust teisele küljele. Harjutus sobib beebile alates 6.ndast elukuust.


Mõnusat harjutamist!
Maarja Säde