Beebi areng ESIMESEL AASTAL

Beebi sünd on iga perekonna jaoks väga oluline ja erakordne sündmus. Iga beebi on eriline – omaette isiksus. Erinev on nii beebide iseloom, luu- ja lihaskond kui ka kodune kasvukeskond. Sellest tulenevalt on beebide arengutempo väga individuaalne. Lapse areng esimesel eluaastal on väga tormiline. Selili lamavast pambust saab iseseisvalt kõndiv väikelaps. Lapsed on programmeeritud läbima kõik arenguetapid. Me ei tohiks hüpata üle ühestki olulisest motoorse arengu etapist ja kiirustada finiši ehk kõndima hakkamise poole. Küll need iseseisvad sammud tulevad siis, kui laps selleks tõeliselt valmis on.

Et lapsevanemal oleks kindlustunne ja südamerahu, et tema beebi arenguga on kõik hästi, on Maarja kirja pannud lapse motoorsed oskused keskmise vanuse järgi. Kuid pea meeles, et sinu beebi areng võib võrreldes keskmise vanusega kõikuda üks-kaks kuud. Näiteks seljalt kõhule pööramise saavad beebid keskmiselt selgeks umbes neljandal-viiendal elukuul, kuid on lapsi, kes hakkavad pöörama veidi varem (kolmandal elukuul) ning ka neid, kes saavad selle olulise oskuse selgeks veidi hiljem (kuuendal elukuul). Sellest tulenevalt võib beebi omakorda varem või hoopiski hiljem roomama, käputama, istuma ja kõndima hakata. Kui muretsed, pea alati nõu oma perearstiga.

Sünnist kolmanda elukuuni

 • 2 elukuul - sümmeetriline kehaasend. Sinu laps suudab hoida oma pead pikemat aega kehatüvega ühel joonel, sulle otsa vaadata ja naeratada ning koogata (kostub nagu: aguu, aguu).

Selleks, et soodustada beebi sümmetrilist asendit, suhtle oma lapsega hästi palju, sealjuures tema tähelepanu keskjoonel hoides. Jälgimise ja pea keskjoonele toomise soodustamiseks näita lapsele mänguasja, liigutades seda aeglaselt paremalt vasakule, mänguasja hoia rinnaku kohal beebi käte ulatuses. Aseta lapse rinnaku kohale, keskjoonele rippuma huvitavaid mänguasju. Sümmeetrilise asendi soodustamiseks on hea kasutada ka tegelustekki.

 

 • 2,5 elukuul - käte keskjoonele toomine. Laps puudutab tahtlikult enda ees asetsevat mänguasja ja/või ema-isa nägu.

Käte keskjoonele toomise soodustamiseks too ise lapse käed keskjoonele, tehes tema kätega plaksu-plaksu, patsu-patsu, kalli-kalli või poksimise harjutust. Käte tahtliku keskjoonele toomise soodustamiseks aseta mänguasju rippuma lapse rinnaku kohale käte ulatusse. Ka siin on hea kasutada tegelustekki, millel asetsevad mänguasjad keskjoonel lapse rinnaku kohal ja käte ulatuses.

 • 2,5 elukuul - kindel peahoid. Lapse kaelalihased on muutunud tugevamaks ja lapse pea ei vaja enam nii palju välist toetust.

Kaelalihaste treenimiseks aseta pöidlad lapsele peopessa ning haara tema käsivartest. Seejärel too laps aeglaselt poolistuvasse asendisse. Hoia asendit ja liigu rahulikult alla tagasi. Lapse süllevõtmisel kasuta läbi külje võtmise tehnikat – ära unusta last läbi mõlema külje sülle võtta, et vältida asümmetria teket. Kaelalihaste treeninguks on väga oluline asetada oma last kõhuli asendisse mängima ja maailma avastama.


 • 3 elukuul - lühiajaline stabiilne küünarvarstoetus kõhuli asendis. Ta suudab lühiajaliselt säilitada stabiilse küünarvarstoetuse kõhuli asendis, tõsta aluselt pead üles ja oma ümbrust uudistada.

Aseta last ärkveloleku ajal kõhuli asendisse mängima ja maailma uudistama. Aseta lapse ette huvipakkuv mänguasi või beebipeegel selleks, et laps veedaks rohkem aega kõhuli asendis. Jälgi, et laps toetuks küünarvartele. Et muuta kõhutamine oma lapse jaoks lihtsamaks, võid tema rinnaku alla asetada rullikeeratud saunalina, tugevama imetamis- või dekoratiivpadja. Stabiilse küünarvarstoetuse treenimiseks kõhuli asendis võid kasutada ka võimlemispalli.

Peegli vaatamine
Kolmandast kuni kuuenda elukuuni

 • 4 elukuul
  – haaramine. Nüüd oskab beebi tahtlikult mänguasja haarata. Jälgi, et sinu laps kasutaks haaramisel mõlemat kätt.

Haaramisoskuse arendamiseks paita oma lapse peopesi nii, et tema sõrmed sirutuksid. Paku lapsele haaramiseks kergeid ning lapsele käepäraseid mänguasju. Väga hästi sobivad haaramise harjutamiseks asjad, mis on kaalult kerged ning beebile lihtsad haarata. Aseta keskjoonele lapse rinnaku kohale käte ulatusse rippuma huvitavaid mänguasju.
 • 4-5 elukuul - seljalt kõhule pööramine. Tita pöörab iseseisvalt seljalt kõhule, kuid ei oska veel tahtlikult kõhult seljale pöörata. Jälgi, et laps pööraks seljalt kõhule üle mõlema külje.

Seljalt kõhule pööramise treenimiseks tutvusta lapsele tema varbaid. Nii treenib laps kehatüve lihaseid.


Abista last seljalt kõhule pööramisel, meelitades teda mänguasjaga või kõndides näppudega üle lapse selja alt üles. Pööramise õpetamiseks painuta lapse jalad puusast. Keera laps küljele ning meelita teda mänguasjaga pööramisliigutus ise lõpuni viima.

 • 5 elukuul – rannetoetus
  kõhuli asendis. Laps ei toeta kõhuli asendis enam küünarvartele, vaid hoopis randmetele. Lapse kehatüvi on veelgi rohkem sirutuses. Sõrmed võivad kõhuli asendis veel painutatud olla.

Rannetoetuse treenimiseks meelita last mänguasjaga kõrgemale vaatama või aseta lapsele kaenla alla rullikeeratrud saunalina nii, et lapse käed toetuksid randmetega alusele. Rannetoetuse treenimisel on abiks ka võimlemispall.


 • 5 elukuul - pivoteerimine kõhuli asendis. Ta hakkab kõhuli asendis ringiratast ümber oma telje liikuma ehk pivoteerima. Jälgi, et laps pivoteeriks nii oma paremale kui ka vasakule küljele.

Meelita last mänguasjaga ümber oma telje liikuma. Pivoteerimise õpetamiseks haara õrnalt lapse õlgadest ja õlavartest ning kalluta teda vahelduvalt paremale ja vasakule küljele. Võid asetada ta ka kõhuli võimlemispallile ja teha võimlemispalliga ringe.

 • 6-7 elukuul – roomamine. Beebi võib juba kõhuli asendis edasi liikuda. Roomamiseks peetakse kõht vastu alust edasi liikumist. Mõni laps liigub aga väga agaralt ka tagurpidi.

Roomamisliigutuse treenimiseks aseta üks lapse jalg põlvest painutusse. Jälgi, et suur varvas ja jala sisekülg toetuksid vastu alust. Meelita last mänguasjaga edasi liikuma või kasuta tegelustekil asetsevaid mänguasju roomamise ergutamisel. Lase lapsel painutuses olev jalg sirutusse tõugata. Korda sama teise jalaga.

Kuuendast kuni üheksanda elukuuni

 • 6 elukuul – labakäsitoetus kõhuli asendis. Tita hakkab ennast kõhuli asendis sirgetele kätele lükkama, peopesad on nüüd avatud.

Labakäetoetuse treenimiseks tee lapsega käruharjutust või kasuta rullpalli abi õlavöötmelihaste tugevdamiseks.

 • 7-8 elukuul- tekib istumistasakaal. Nüüd on sinu laps võimeline säilitama lühiajalise stabiilse istumisasendi. Olemas on kaitsetoetusreaktsioonid ette ja külgedele. Taha suunas võib sinu laps veel kukkuda, sest kätt ta tahasuunalise kukkumise vältimiseks veel maha asetada ei oska.

Istumistasakaalu treenimiseks aseta laps võimlemispallile ning liigu palliga aeglases tempos ette- taha, paremale-vasakule ja ringiratast.

 • 8 elukuul – käputamine. Ta hakkab kõhuliasendist siirduma neljapunktitoetusesse ehk käpuliasendisse, käpuliasendis ennast edasi-tagasi kiigutama ja/või kasutama käpuliasendit liikumiseks.

Kui sinu laps roomab, siis meelita teda üle oma jalgade või padja roomama, nii on lapsel ise võimalus harjutada oma jalgade kõhu alla toomist. Kui ta ei rooma, kuid tema õlavööde on piisavalt tugev käpuliasendisse tuleku jaoks, siis aseta oma käsi lapse rinnakule, too üks tema jalg painutusse. Kalluta lapse keharaskus painutuses oleva jala poole ning lase tital teine jalg ise kehatüve alla painutusse tuua.
 • 8-9 elukuul - istumisasendisse siirdumine ja istumisasendist ära tulemine. Nüüd oskab ta iseseisvalt minna istumisasendisse läbi käpuliasendi või külglamangu. Sinu laps oskab ka iseseisvalt lahkuda istumisasendist siirdudes käpuli- või kõhuliasendisse.

Õpeta last iseseisvalt istumisasendisse siirduma kas läbi külglamangu või käpuliasendi. Käpuliasendist lükka õrnalt lapse keharaskus tahasuunas ning seejärel pööra ta ühele puusale istuma ja lase tal ennast aluselt ise istumisasendisse tõugata. Istumisasendist äratulekuks meelita last mänguasjaga kätt küljele maha asetama. Seejärel aseta ka lapse teine käsi alusele toetusesse ja lase tal ennast käpuli asendisse pöörata või kõhuli tõugata. Istumistasakaalu treenimiseks lase lapsel ülevalt (nii paremalt kui ka vasakult küljelt) mänguasja haarata.


Istumistasakaalu treenimiseks haara lapse puusavöötmest ning kalluta teda vahelduvalt paremale ja vasakule küljele nii, et laps asetaks käe maha.


Üheksandast elukuust kuni esimese sammuni

 • 8-9 elukuul - toe najal püsti tulek. Ta tuleb toe najal põlvitusse, asetab ühe jala täistallaga maha ja tõukab ennast püsti.

Jälgi, et sinu laps tuleks toe najal püsti läbi poolpõlvituse. Läbi poolpõlvituse vertikaliseerumise õpetamiseks lase tal toe najal põlvitusse tulla, kalluta last paremale küljele ja aseta lapse vasak jalg alusele toetusesse. Seejärel kalluta laps vasakule ja lase tal iseseisvalt vertikaliseeruda.


 • 9-10 elukuul - vertikaalasendist kükki, poolpõlvitusse või istuma tulek. Laps saab selgeks iseseisvalt toe najal alla tulemise. Seda teeb ta läbi kükkasendi, poolpõlvituse või istuma potsatamise.

Vertikaalasendist allatulemise õpetamiseks põlvita toe najal seisva lapse selja taga. Haara lapse puusadest ja ütle: „Kükki“, seejärel suuna laps istuma oma põlvedele. Kui laps tunneb ennast kükki laskumisel kindlalt, siis liigu lapse selja tagant veidi kaugemale ja lase tal kükitada ilma sinu põlvedele istumata. Meelita last mänguasjaga kätt maha toetusese asetama ja turvaliselt kükki laskuma.
 • 9-10 elukuul - täistallatoetuse soodustamine. Täistallatoetuse soodustamiseks aseta laps istuma oma põlvedele. Aseta lapse ette maha huvitav mänguasi. Fikseeri lapse jalad põlvedest nii, et laps toetuks täistallaga maha ning lase lapsel eest maast mänguasi haarata. 
    
Aseta laps kaksiraksi oma reiele istuma. Selleks, et õpetada last täistallale toetuma kalluta last kord paremale ja kord vasakule jalale. Hoia asendit mõed sekundid.
 • 9-10 elukuul
  - külgsammud toe najal. Ta hakkab toe najal liikuma nii paremale kui ka vasakule küljele.

Meelita last mänguasjaga toe najal liikuma paremale ja vasakule küljele.

 • 11-12 elukuul - otsesammud toega ja ilma toeta. Nüüd hakkab ta juba toe abil otsesamme tegema. Otsesammude tegemiseks lükkab ta enda ees näiteks tumbat või mõnda muud hästi libisevat käepärast eset. Kui su laps on piisaval määral harjutanud toe abil otsesammude tegemist, siis peagi on ta võimeline ka ilma toeta ostesamme tegema.

Lase lapsel iseseisvalt kõndimisoskust harjutada enda ees hästi libisevat tumbat/tooli/pappkasti või ratastel käimistuge lükates. Ära tee lapsega kätest hoides tipa-tapa! Nii võib häiruda tema kõnnimuster ja arusaam tasakaalu säilitamise võimest. Kui soovid siiski lapsega koos kõndimist harjutada, siis haara lapse puusadest ja kalluta ta kehatüve vahelduvalt paremale ja vasakule küljele selleks, et laps saaks astuda sammu ette suunas. Kindlasti jälgi, et laps toetuks kõndimisel täistallale.


Vahvat koos kasvamist ja julget pealehakkamist võimlemisega koos beebidega!

Vaata lähemalt meie toodete kohta siit: https://karloova.ee/tooted

Teksti autor ja lastega võimles: Maarja Säde
Pildid: Raili Adoson
Artikkel ilmus täispikkuses ka 2017 aastal Pere ja Kodu Beebi eriväljaandes
Eelmine
MIKS ON CE - vastavusmärgis OLULINE?
Järgmine
TEGELUSTEKK VS LAMAMISTOOL

2 vastust

Email again:
RQcxtrkJEboK 27. mai 2020
YvHOAeDFxK
fAPEYlrh 27. mai 2020
avhxpMSEJ