Kuidas panna beebi kõhuli olemist nautima?

Kõhuli asendis saavad tugevaks Sinu beebi kaela-, selja- ja käelihased. Kõhuli asendis olemine on eelduseks kõigile järgnevatele olulistele oskustele nagu näiteks pivoteerimine, roomamine, käputamine, istumine, seismine ja lõpuks iseseisev kõnd. Kui Sinu laps ei armasta kõhuli asendis olemist, siis võivad eelnevalt kirjeldatud olulised motoorsed oskused lapse arengus hilineda või vahele jääda. Aga kuidas siis panna beebi kõhuli asendit nautima?
Kõige olulisem on kõhuli asendi treeninguga alustada varakult. Kohe pärast lapse sündi on Sul võimalik asetada beebi oma rinnale kõhuli asendisse uue ja huvitava asendiga tutvust tegema. Beebi vajab alguses rohkem lähedust ning Sinu rütmilised südametuksed mõjuvad beebile rahustavalt. Esialgu ei pea kõhuli asendis olemist pidama suureks treeninguks. Tähtis on, et beebi lihtsalt harjuks selle asendiga ning hiljem ka kõvemal alusel kõhutades aktsepteeriks beebi kõhuli olemist, kui loomulikku asendit.

Kui beebil on nabanööri könt ära kukkunud, siis võid proovida teda ärkveloleku ajal asetada kõhuli asendisse ka kõvemale alusele. Kui asetad beebit kõhuli asendisse maas või voodil, siis kõhuli asendi lihtsustamiseks on hea kasutada rullikeeratud saunalina või tugevamat patja (pildil Karloova padi Maja). Aseta beebi rinnakuga rätikurullile või padjale ja jälgi, et beebi toetaks oma keharaskuse ilusasti küünarvartele. Padjast või rätikurullist tekitatud kõrgendik moodustab beebi jaoks justkui kaldpinna, nii liigub kõrgel asetsev keha raskuskese allapoole võimaldades beebil paremini pead ülespoole tõsta. Siis esineb Sinu lapsel vähem vastumeelsust kõhuli asendi suhtes, sest beebil on lihtsam kõhuli asendis olla.

Selleks, et Sinu laps hakkaks kõhuli olemist nautima, aseta teda lühiajaliselt kõhuli mitu korda päevas. Soovitus lapsevanematele on asetada beebit kõhuli igal ärkveloleku ajal vähemalt korra. See jõupingutus ei pea kestma kümneid minuteid. Esialgu on piisav ka paarkümmenest sekundist kõhuli olemisest. Kui beebi avaldab vastumeelsust kõhuli asendi suhtes, siis ära heida meelt vaid proovi järgmine ärkveloleku kord uuesti. Kindlasti ei tasu kõhuli asendi treeningule käega lüüa! Ajapikku Sinu lapse lihased tugevnevad ning ka kõhuli asendis olemine muutub tema jaoks lihtsamaks. 

Kõhuli asendi treeningu üheks suureks abivahendiks on ka suur võimlemispall (läbimõõduga umbes 65 cm). Kui kasutad võimlemispalli kõhuli asendi treeninguks, siis tuleb esialgu jälgida samuti kaldpinna tekitamise põhimõtet. Ära aseta last pallile horisontaalselt vaid veereta palli enda poole nii, et laps oleks palli suhtes kaldus – pepu madalamal kui pea. Hoia lapse käsi küünarvarstoetuses ning liigu aeglaselt külgedele.


Mõnusat harjutamist!

Füsioterapeut Maarja Säde


Eelmine
Palju õnne, armas Eesti!
Järgmine
Vähem mänguasju on rohkem!

2 vastust

Email again:
pqiPUdoEQCuLGfb 27. mai 2020
fJgYNmiHtsyX
OuYGneFykTjJ 27. mai 2020
QzeKNxdmDu